Syrop z mniszka lekarskiego – przepis na najlepszy syrop dla dziecka. Miód z mniszka lekarskiego.

Autor: Basia Smoter


Syrop z mniszka lekarskiego to jeden z pyszniejszych i bardzo wszechstronnych domowych leków. Odkąd jestem mamą, nie wyobrażam sobie nie mieć w domu syropu z mniszka lekarskiego i nie robić syropu z cebuli w razie przeziębienia i infekcji. Jak wiecie w kuchni jestem bardzo wymagająca i liczą się dla mnie tylko proste i sprawdzone przepisy, więc i przepis na ten syrop nie wymaga wielkiej znajomości kulinarnej. Musisz tylko zrozumieć, że mniszek lekarski to nie mlecz. Chodź ludzie go tak potocznie nazywają. Podstawową różnice między trującym mleczem, a zdrowym mniszkiem lekarskim, zobaczysz na tej grafice. Jeśli już wiesz, czego szukać to możesz śmiało ruszać za zbieranie. Dlaczego ten przepis jest najlepszy? Ponieważ mam gwarancję, że nie wyląduje w tym syropie żaden robak, a jak wiesz – w żółtych kwiatkach jest ich masa – zresztą zobaczysz to podczas zbierania. Po drugie syrop z płatków mniszka lekarskiego jest smaczny, robi się go szybko i nie czuć w nim żadnej goryczy.



miód z mniszka lekarskiego








 


 


Syrop z mniszka lekarskiego.


 


Gdy już znajdziesz jakąś łąkę mniszków lekarskich, a o to o tej porze nie trudno. Najlepiej by była w miarę jak najdalej od głównych dróg i domostw. Wtedy masz pewność, że nie ma na kwiatach żadnych zbędnych zanieczyszczeń. Zrywaj same główki mleczy. Ile tych mleczy musisz zebrać? Tak na oko tyle, abyś miała z nich 2 szklanki płatków. Bo właśnie to wyróżnia ten przepis od innych dostępnych w internecie. Tutaj masz pewność, że nie podajesz swojemu dziecku, czy sobie żadnego ugotowanego żuczka, czy mrówki, która nie zdążyła uciec. Mnie po prostu jedzenie robaków obrzydza. Po powrocie do domu rozsyp na gazetach główki mniszka lekarskiego. Najprawdopodobniej już wtedy zobaczysz, ile robaczków w nich siedziało. Odczekaj godzinkę, niech zdążą uciec. Najlepiej, aby były pozostawione na tarasie. Ja jednak swoje rozsypałam w korytarzu. Aby nie było, że jestem taka “ą” i “ę” na robaczki – choć ten fakt jest dla mnie niezwykle istotny, to robienie syropu z samych płatków mniszka lekarskiego ma również duże znaczenie smakowe. Inne części mlecza, takie jak główka, czy łodyżka zawierają ten gorzki biały sok mleczny. Który co prawda leczy kurzajki, ale nie o to w naszym syropie będzie chodzić. Ten biały płyn jest w stanie popsuć walory smakowe syropu. Kolejny atut przyrządzania syropu z płatków mniszków, a nie całego kwiatostanu? Łatwość. Nie trzeba liczyć główek mniszków. Naprawdę chce wierzyć, że nikt nie wylicza do przepisu dokładnie 1000 lub 1500 główek – idzie zwariować. Tutaj po prostu “na raz” wyrywasz wszystkie płatki w główki i wsypujesz do szklanki, ponieważ to jest nasza miarka. 


  

 
syrop z mniszka przepis






 





Po godzince lub dwóch, od rozsypania kwiatków na gazetach obrywasz  listki z pączków. Do przyrządzenia syropu z mniszka lekarskiego potrzebujesz jeszcze wody, cukru i cytryny. Proporcje przyrządzenia syropu z mniszka lekarskiego są dziecinnie proste. Dwie szklanki płatków, dwie szklanki wody, dwie szklanki cukru i dwie połówki cytryny. Oczywiście ilość możesz zwiększać. Ważne tylko by zachować proporcję. To wszystko gotujesz ze sobą na wolnym ogniu, około godzinki. Następnie odcedzasz przez sitko do drugiego garnka. Gotujesz jeszcze chwilkę, po czym gotujący się miód z mniszków przelewasz do słoiczków i zakręcasz, tak aby te się zawekowały. I gotowe :). 


 

 
syrop z mniszka



 


 




Mniszek lekarski, właściwości 


 





O co tyle szumu i dlaczego warto zrobić, chociaż kilka słoiczków syropu z mniszka lekarskiego? Pomijając fakt, że jest to naturalny syrop, który nie zawiera chemii i jest bezpieczny nawet dla dzieci. Mniszek lekarski sprzyja leczeniu:


– Kaszlu


– Infekcji układu oddechowego


– słabej odporności


– Nieżytów jamy ustnej, gardła i oskrzeli 


– poprawia trwanie


– oczyszcza organizm z toksyn


– łagodzi schorzenia pęcherza i nerek


– leczenie miażdżycy


– obniża poziom cholesterolu


– stosowany miejscowo leczy stany zapalne i przyśpiesza gojenie ran


  





Więc miodek z mniszka lekarskiego jest nie tylko pyszny, ale i zdrowy. Przeczytałam gdzieś, że zażywanie go ma dużo więcej korzyści zdrowotnych niż zażywanie miodu pszczelego. Syrop z mniszka u nas sprawdzi się nie tylko w stanach przeziębienia, ale jako dodatek smakowy do herbat lub pysznych i zdrowych koktajli. Np. tego odżywczego i odchudzającego koktajlu, który podpił Wasze serca. Jak widzicie na powyższym zdjęciu, ja w zbieranie mleczy zaangażowałam moich chłopaków, ponieważ po wyrwaniu zęba nie mogę się schylać i bardzo się cieszę, że zrobili to wczoraj, ponieważ dzisiaj znowu pada…. 


 


 





Jak widzicie, mój blog to nie tylko masa przydatnych porad urodowych i recenzje najlepszych kosmetyków, ale również kwestie zdrowotne. Pamiętajmy, że stan naszej skóry, włosów czy paznokci jest odzwierciedleniem stanu zdrowia. Niebawem kolejne wpisy o skutecznych sposobach na bycie piękniejszą przez dietę bogatą w koktajle. Wiem, że tematy zdrowych koktajli, które wpływają na urodę “kręcą” Was tak samo, jak mnie dlatego niebawem kolejne pyszne i sprawdzone przepisy, a tymczasem przygotowuje wpisy o najlepszych kosmetykach na blizny i przebarwienia oraz pielęgnację dla cery z tendencją do rumienienia się – naczynkowej. Więc, jeśli nie chcecie przegapić tych wartościowych informacji, obserwujcie bloga i upewnijcie się, że lubicie Basia Smoter Blog na Facebooku oraz moje prywatne konto na instagramie – basiasmoter. Tradycyjnie podsyłam Wam również kilka innych ciekawych wpisów. Buziaki, Wasza Basia


 







Maseczka z kurkumy. Idealny sposób na przebarwienia po trądziku.


Cera naczynkowa. Czego unikać, jeśli masz problem z rumieńcami.


Napój, który faktycznie przyśpiesza wzrost włosów. Pyszny i tani.


> Pyszne lody, domowej roboty. Dziecinnie proste.


Thermocut, sposób na rozdwajające się końcówki.


Michael Kors, Sexy Blossom mój nowy super HIT.




 



syrop z mniszka lekarskiego










Podobne posty

Napisz komentarz