Jedwab do włosów, czy jest skuteczny? Sylikony na końcówki, zabezpieczenie końcówek przed rozdwajaniem i temperaturą.

Autor: Basia Smoter


Moim pierwszym kosmetykiem do ochrony końcówek i wygładzania włosów był jedwab. A było to ładne 10 lat temu?? Chyba już nie jestem taka młoda jak mi się wydawało :). Kiedy słyszymy jedwab do włosów, większość z nas ma przed oczami małą plastikową buteleczkę wypełnioną śliską cieczą. O ironio losu, jedwabiu w tych buteleczkach nie ma w ogóle, albo znajduje się na szary końcu składu. Co jest w większości preparatów do ochrony końcówek włosów? Sylikony. Co jest w większości preparatów do wygładzania włosów? Sylikony. Co nadaje włosom piękny połysk? Sylikony. Ale czy kosmetyki z sylikonami są bezpieczne dla włosów?






  





  


 


 


Jedwab do włosów.


 


W miarę czasu, gdy moja wiedza na temat kosmetyków coraz bardziej się poszerza zauważam coraz więcej absurdów na linii kosmetyk – reklama – klient. Przypomina mi to trochę temat “ile mięsa jest w mięsie”. Obecnie na rynku mamy wiele jedwabiów do włosów. Popularny Biosilk – silk therapy treatment, Marion – jedwabna kuracja,  L’biotica biovax – jedwab do włosów, czy chociażby Joanna Styling Effect – Jedwab wygładzający do włosów. Kosmetyków tego typu naprawdę jest masa i nie są drogie – kosztują kilka złotych. Aż dziwne prawda? Przecież, jedwab jest drogi – ubrania z prawdziwego jedwabiu też. To więc dlaczego kosmetyki “z jedwabiem” są tanie?


   


 


Jedwab do włosów właściwości. 


 





Skoro jedwabiu w “jedwabiu” nie ma, a jeśli już jest, to jest go bardzo mało. To dlaczego te kosmetyki działają? Co w nich jest i jakie mają właściwości? W takich kosmetykach znajdziemy masę sylikonów, a w lepszych dodatkowo olejki. Czy to znaczy, że te kosmetyki są złe? Czy kosmetyki z sylikonem do włosów są złe? Otóż w moim przekonaniu absolutnie nie. Sylikony stają się warstwą ochronną na włosach. Chronią włosy przed urazami mechanicznymi, czy wysoką temperaturą podczas suszenia czy stylizacji włosów. To jest taka pewnego rodzaju dodatkowa warstwa ochronna na włosach – niewidzialny kocyk chroniący przed złem nasze włosy;) . Przez to, że włosy po sylikonach są bardziej śliskie to mniej się plączą. Sylikony nie niszczą włosów, ani nie tworzą na nich otoczki w 100% zamkniętej, która zapobiega przedostaniu się do włosów powietrza czy substancji aktywnych – odżywczych zawartych w kosmetykach.


  







Jedwab do włosów rezultaty i efekty stosowania


 


 


Wspomniałam wyżej, że sylikony nie blokują całkowicie dostępu składników aktywnych do włosów. Ale trzeba zaznaczyć, że najczęściej to małe serum na końcówki zwane jedwabiem tych składników aktywnych, które mają odżywiać i pielęgnować włosy ma bardzo malutko – o ile je tak naprawdę ma. A zaznaczę, że sylikon, czy różnego rodzaju olejki do włosów nie mają cudownych właściwości sklejania poszarpanych i rozdwojonych końcówek włosów. Rozdwojona końcówka z fizycznego punktu widzenia po olejku, sylikonie czy serum się nie sklei. To, że po zastosowaniu kosmetyku mamy wrażenie, że nasze włosy nagle wyglądają na zdrowe i silne to mamy rację – one wyglądają :). 


 




Kosmetyki do włosów z sylikonami – używać czy nie?


 





Używać. Sylikony są niezastąpione w ochronie włosów. Teraz jest zimno, wiadomo: szalik, kurtka, czapka – włosy plączą się i puszą. A mroźny wiatr dodatkowo naszych włosów nie oszczędza. Gdy zastosujemy sylikon na końcówki to zmniejszymy ryzyko ich wypadania np przy szczotkowaniu bardzo zaplątanych włosów, gdzie trzeba aż je szarpać. Włosy bardziej śliskie są mniej podatne na plątanie się. I o ile serum na końcówki stosowane w rozważnych ilościach ochroni nasze włosy, wygładzi i sprawi że będą się błyszczeć. To szampon z dużą ilością sylikonów na niektórych włosach może się nie spisać. Okaże się zbyt ciężki, a włosy po im zbyt przyklapnięte. Moje włosy są cienkie, więc z pewnością by to się tak zakończyło. 


 





Czy jedwab do włosów działa? 


 





Podsumowując – popularnie dostępne kosmetyki typu “jedwab do włosów” działają przede wszystkim ochronnie. Dlatego, nie ma tu co rezygnować z nakładania ich na włosy. Mimo tego że bardzo często te kosmetyki koło prawdziwego jedwabiu nawet nie leżały. Drugi bardzo istotny fakt, poprawiają wygląd włosów – o ile nie nałożymy ich za dużo. Ważny tutaj jest umiar. Jedwab i olejki na końcówki włosów naprawdę pomagają zatuszować rozdwojone i przypalone końcówki. Ja właśnie ostatnio zużyłam Dove, Regenerate Nourishment, serum i olejek 2w1 do włosów. Zaczęłam po raz kolejny używać Indola Glamorous Oil – olejek, kuracja dodająca blasku . A skończy się chyba na tym, że z zapałem przetestuje Rossmannowski olejek do włosów z Isany Intensiv, który dostałam ostatnio w paczce świątecznej, zresztą pokazywałam Wam ją na moim Fanpage Basia Smoter Blog. – jeśli Was nie ma ze mną jeszcze na Facebooku to lajkujcie, a żadna świetna nowość Was nie ominie. Wróćmy do tego olejku. Zapowiada się super. “Do włosów długich i zniszczonych, chroni przed wysoką temperaturą do 230’C. Zawiera olej jojoba, który nadaje blasku końcówkom włosów. Ma zapach kwiatu migdałów… i tak dalej i tak dalej”. Brzmi bardzo obiecująco. I myślę, że się z nim zaprzyjaźnię. A Was jeszcze raz zachęcam do pozostania ze mną i śledzenia najnowszych porad i nowości świata Beauty poprzez polubienie Basia Smoter Blog na Facebooku, czy obserwowanie mojego prywatnego konta na instagramie – basiasmoter. Mam też dla Was kilka ciekawych wpisów, jeśli jeszcze ich nie widzieliście warto zerknąć.





> Metamorfoza moich włosów. To był moment i stało się.


Suche skórki na twarzy po nałożeniu podkładu. Sucha skóra twarzy, co robić?


> Brwi. Jak zapuściłam brwi. Co zrobić aby brwi szybciej odrosły?


> Hybrydy Provocater – testuje dla Was nową polską markę. 


> Czy używasz prawdziwych perfum czy jest to woda? Poznaj różnicę. 


> Zniszczone paznokcie po hybrydzie i żelu. Jak zregenerować paznokcie w domu.


 


 








 








Podobne posty

Napisz komentarz