Domowe sposoby na wypadanie włosów. Jak przyśpieszyć wzrost włosów? Badania krwi w leczeniu wypadania włosów.

Autor: Basia Smoter


Zaczynam serię na blogu o wypadaniu włosów, a właściwie o sposobach na porost włosów. Jednak tak naprawdę, możemy dostarczać im wszystko – ale gdy w naszym organizmie są zaburzenia hormonalne, czy problemy związane z krwią to bardzo ciężko będzie nam ograniczyć wypadanie włosów i przyśpieszyć ich wzrost. Dlatego na start omówimy sobie badania jakie dobrze byłoby wykonać gdy zauważymy nagłe i zwiększone wypadanie włosów.


  


 


 







Jakie badania krwi wykonać gdy włosy wypadają?


 


Morfologia i OB– pełne badanie jest skarbnicą wiedzy o naszym stanie zdrowia. Wyjdzie podczas nich wszystko: stan zapalny, choroby tarczycy, choroby autoimmunologiczne, nowotwory, anemia i inne choroby związane z krwią, czyli tak naprawdę z całym organizmem. Sama mam anemię i wiem, że jej opłakanym skutkiem są m.in włosy wypadające garściami. Jeśli ta choroba jest dla Was obca zerknijcie do wpisu poniżej – ona może dotyczyć każdego z nas.





Co to jest Anemia? Jakie są jej przyczyny i objawy.




 


Żelazo – zostajemy więc w temacie anemii. – niedobór żelaza to jedna z częstych przyczyn anemii i jedna z najczęstszych przyczyn wypadania włosów oraz ich złego stanu – włosy podczas niedoboru żelaza nie tylko wypadają ale i są kruche i łamliwe.


 




Zaburzenia hormonalne a wypadanie włosów




 


Hormony odgrywają duży wpływ na stan naszych włosów i mogą powodować ogromne wypadanie włosów. Wiedzą o tym kobiety, które po ciąży i zakończeniu karmienia przeżyły szok gdy ich włosy zaczęły wypadać garściami. U mnie osobiście włosy poleciały gdy skończyłam karmić piersią. W pewnym momencie miałam wrażenie, że więcej włosów mam w wannie i na szczotce niż na głowie. O ile podobno wypadanie włosów po ciąży i utrate włosów po skończeniu karmienia można nazwać normą, to zaburzenia hormonalne już nie.


 





Jakie badania hormonalne zrobić gdy wypadają włosy? 






 


TSH – chyba najbardziej podstawowe badanie tarczycy. Określające poziom hormonu, który odpowiedzialny jest za jej podstawowe funkcjonowanie. To na jego podstawie jest stwierdzana niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Jednak dla głębszej analizy zalecane jest bardziej skrupulatne przebadanie tarczycy pod kątem ft3, ft4 i antyTPO – których poziom może mieć bardzo duże odzwierciedlenie w stanie naszych włosów.


 






Hormony płciowe wpływające na utratę włosów




 


Androstendion i prolaktyna – ich nieprawidłowy poziom powoduje nie tylko nadmierne wypadanie włosów, ale może również świadczyć o zespole policystycznych jajników oraz być przyczyną nieregularnych miesiączek i powodować nadmierne owłosienie.




 


Oprócz tych hormonów wpływ na wypadanie włosów może mieć m.in testosteron, dehydroepiandrostendion (DHEA), progesteron, FSH, LH, estrogeny.




 



Wpływ stresu na wypadanie włosów.




 


Stres ma ogromny wpływ na stan naszych włosów, może powodować przedwczesne siwienie i nadmierne ich wypadanie. Dlatego warto też sprawdzić hormon stresu – kortyzol.


 








Do jakiego lekarza iść z wypadającymi włosami?




 


Jak widzicie przy problemie z nadmiernym wypadaniem włosów warto odwiedzić nie tylko lekarza rodzinnego po skierowanie na badania krwi, ale i jeśli będzie późniejsze wskazanie dermatologa, trychologa, ginekologa czy nawet endokrynologa. A w przypadku złego poziomu kortyzolu – SPA ;). 


 






Przyczyny wypadania włosów




 


Do najczęstszych przyczyn wypadania włosów możemy zaliczyć:


– anemię


– stres


– problemy hormonalne


– choroby tarczycy


– reakcje alergiczne


– choroby dermatologiczne


– wpływ stosowanych leków


– zbyt częste i inwazyjne zabiegi fryzjerskie


– złą dietę





Co jeść aby włosy przestały wypadać? Dieta na porost i wzmocnienie włosów


 


 



Wypadanie włosów w pigułce 







Jedno pewne – nienaturalne i nadmierne wypadanie włosów należy zdiagnozować. Może się okazać, że brakuje nam żelaza lub cynku i wystarczy zwykłe uzupełnienie diety i wzbogacenie jej o odpowiednie składniki. Może to być też objaw bardziej skomplikowanej choroby – zaburzeń tarczycy, bądź anemii i do momentu kiedy nie uporamy się z chorobą na nic pójdą pieniądze wydane na najlepsze suplementy na wzrost włosów oraz wcierki do skóry głowy. 





A przez najbliższe wpisy porozmawiamy sobie o tym jak ja przyśpieszam wzrost swoich włosów i ograniczam ich wypadanie. Jeśli macie doświadczenie z nadmiernym wypadaniem włosów i badaniami, które pomogły Wam zdiagnozować problem i się z nim uporać – dajcie koniecznie znać w komentarzach.











Darsonval – sposób na wypadające włosy. Jak używać darsonvala na skórę głowy?


Przyczyny trądziku u osób dorosłych. Co wpływa na trądzik u osób dorosłych?


 







Podobne posty

Napisz komentarz