Wybrane wpisy

Wpis

Anemia - co to jest? Jakie są przyczyny anemii? Objawy. Jak wyleczyć anemię?

Jak już wspominałam niejednokrotnie - mam anemie. Ale tak naprawdę większość ludzi nie wie co to jest anemia i spotkałam się z porównaniem jej do anoreksji. Nie, moi kochani anemia to nie anoreksja - chodź jest tak samo niebezpieczna dla życia. Dostaję masę pytań o sprawy zdrowotne od innych kobiet mających anemię bądź, które przeczytały mój artykuł o raku szyjki macicy i też borykają się z tym paskustwem. Dlatego wprowadzam na bloga nową kategorię - Zdrowie. Wiadomo - nie jestem lekarzem, ale przeszłam wiele na tle zdrowotnym i chce Wam przybliżyć kilka tematów od anemii przez leczenie raka szyjki macicy w szpitalu - okiem pacjenta, po choroby skórne w tym trądzik. Także raz za czas między poradami urodowymi i recenzjami najlepszych kosmetyków będziecie mogli znaleźć wpis z kategorii zdrowie.


 

 

Co to jest anemia?

Anemia jest chorobą krwi - tzw niedokrwistością. I tu nie chodzi tylko o to, że ma się za mało krwi ale o to że jest bardzo złej jakości. Jak prosto wytłumaczyć anemię? Porównam człowieka do pralki - może to śmieszne ale tak to łatwiej zrozumieć. Zdrowy człowiek (pralka) działa super - do prania dostarcza czystą wodę, pozbywa się przez to brudów i nic w sobie nie uszkadza. Człowiek chory na anemię (zepsuta pralka) również dostarcza wodę ale ta woda nie jest w stanie pozbyć się brudów, które w większej ilości osadzają się w pralce i powodują, że ta coraz bardziej się psuje aż przestaje działać.


Jak rozpoznać anemię? Objawy anemii.

Gdy masz anemię możesz czuć się jak w ciąży (oczywiście ciąża, ciąży nie równa) i tu nie chodzi o euforie z powodu poczęcia dziecka i chęć "wicia gniazdka" ale m.in o:
- uczucie ciągłego zmęczenia
- drażliwość
- obniżona sprawność ruchowa, zadyszki
- duszności
- uczucie zimna
- bóle głowy
- omdlenia
- depresja
- zaburzenia czucia
- zmiany na języku
- bladość skóry i spojówek oka
- sucha skóra
- zajady w kącikach ust
- krwawienie z nosa
- łamliwość i nadmierne wypadanie włosów
- słabe połamane paznokci
- podłużne prążkowanie paznokci
- szum w uszach 

Przyczyny anemii :

Przyczyny anemii są różne i bardziej i mniej(o ile można je tak nazwać) poważne:
- ostra utrata krwi,
- niedobór żelaza,
- nowotwory,
- choroby autoimmunologiczne,
- przewlekłe zapalenia bakteryjne, grzybicze lub wirusowe, 
- choroby nerek, 
- choroby przewodu pokarmowego,
- niedobór witaminy B12 oraz kwasu foliowego,
- choroby szpiku kostnego
- HIV, AIDS   

Jak wykryć anemię?

Anemię można bardzo łatwo wykryć wykonując badanie krwi 

Jak wyleczyć się z anemii?

Leczenie anemii zależy od przyczyny. Czasami wystarczy wzbogacić swoją dietę w porządne posiłki bogate w witamy i minerały, a czasami nie obejdzie się np. bez zastrzyków i przeszczepu szpiku kostnego. Jest to bardzo groźna choroba i nieleczona totalnie wyniszcza organizm. Im wcześniej zostanie wykryta tym lepiej.

Jak zapobiegać anemii?

Profilaktyka anemii to zdecydowanie zdrowa dieta i przynajmniej raz w roku badanie morfologiczne krwi z rozmazem. Ludzie często myślą, że tylko wychudzeni mają anemię. Otóż nie - waga nie jest tutaj wynaczynieniem.

Na anemię w większości chorują kobiety. Tak, moje kochane - to my stanowimy 80% chorych na anemię. Prawda jest taka, że anemii nie wolno bagatelizować, to nie jest lekka choroba i nie świadczy o niczym dobrym w organizmie. Ja przez anemię kilka razy omdlałam. Miałam ją gdy w moim organizmie pojawił się stan zapalny oraz ogniska przed nowotworowe. Dalej jest moją zmorą - ale już mniejszą. Anemię trzeba leczyć, nie wolno jej pozostawić samej sobie. Trzeba szukać jej źródeł i trzeba do tej choroby mieć naprawdę kompetentnego lekarza, który będzie wiedział w którą stronę uderzyć. A nie lekarza w firmowym fartuszku z tej historii


3 komentarze:

 1. Oj anemia to moja "przyjaciółka" zawsze miałam problem z wynikami a w ciąży było to bardzo niebezpieczne. Ale jakiś sie udało temat przezwyciężyć juz mam nadzieje na dobre!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi zawsze wszyscy usiłowali wmówić anemię,a dlaczego bo z natury jestem bardzo szczupła, ciężko ludzką wytłumaczyć że to nie o to tu chodzi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również słyszałam mnóstwo teorii dotyczących wagi i anemii...

   Usuń

Bardzo dziękuje za każdy komentarz :)

Instagram

Napis: Jestem na Instagramie
@Basiasmoter