Co to są wolne rodniki? Wolne rodniki, stres oksydacyjny co to jest? Jak z tym walczyć?

Autor: Basia Smoter


Co to są wolne rodniki? Przyznam szczerze, że kiedy pierwszy raz usłyszałam słowa: wolne rodniki, byłam przekonana, że to są jakieś robaczki i pasożyty buszujące w skórze. Z biegiem czasu uświadomiłam sobie jak bardzo się myliłam, ponieważ po pierwsze rodniki to nie robaczki, a po drugie w grę wchodzi nie tylko skóra i jej wgląd, a również materiał genetyczny i zdrowie całego organizmu. Ten wpis jest wstępem do wpisu poświęconego przeciwutleniaczom. Zresztą już we wpisie na temat makijażu hybrydowego, obiecałam Wam, że poświecę cały wpis na antoksydacje. Więc dotrzymuje słowa. Antoksydacja jest bardzo istotna, gdy chcemy aby nasza skóra wyglądała młodo i miała zdolności regenerujące. Zresztą tak samo jak prawidłowe oczyszczanie, którego zosady poznałyście we wpisie Pielęgnacja twarzy krok po kroku część 1. Ale zanim podam Wam najlepsze kosmetyki antyoksydacjne, musimy sobie wyjaśnić jedno. Co to są wolne rodniki? Bo to od nich wszystko się zaczyna.


   


co to są wolne rodniki





 


 


Co to są wolne rodniki?


 


Jak wglądają wolne rodniki? Kiedyś wielkim zdziwieniem było dla mnie, że wolne rodniki to nie są robaczki. W końcu tak bardzo w moim odczuciu swoją nazwą rodniki przypominały roztocza. W miarę mojej edukacji i obycia w kosmetologii uświadomiłam sobie, że byłam w błędzie. Jak wiecie ja bardzo lubię przedstawiać obrazowo i jeśli się tylko da, to nie piszę Wam tu regułki a’la Wikipedia.  Wszystko ma być przystępnie ale i wyczerpująco. No to zaczynamy. Każdy z nas oddycha. Oddychamy nie tylko ustami, ale i całą skórą. Jak wiadomo, podczas oddychania zużywamy tlen, a na skutek tego w organizmie pojawia się inny gaz. Gaz, któremu brakuje elektronów i to jest nasz wolny rodnik. Doskonale zdajecie sobie sprawę z tego, że każdy dąży do tego, żeby być zaspokojonym, i aby niczego mu nie brakowało. Więc i wolne rodniki chcą się zaspokoić kosztem zdrowych komórek i zabierają im elektrony. W taki to sposób wolne rodniki uszkadzają nasz materiał genetyczny. I to jest nasza natura, dzieje się to w każdej chwili i w każdej sekundzie naszego życia. I o ile do naszego organizmu dostarczane są antyoksydanty – czyli przeciwutleniacze, które oddają złym wolnym rodnikom swój elektron, a umożliwia to wolnym rodnikom opuszczenie organizmu, to wszystko jest świetne. Ale jak możesz się domyślić, nie zawsze jest kolorowo. W momencie, gdy zostaje zachwiana ta równowaga i w naszym organizmie jest niedobór przeciwutleniaczy, to pojawia się problem. Wolne rodniki nie tylko powodują starzenie się skóry, wpływają również negatywnie tak jak wyżej wspomniałam na nasze DNA, a zmutowane komórki to początek nowotworów


   


  


Wczytałam, że naukowcy udowodnili pewną zależność. Wolne rodniki odpowiadają za miażdżyce, część chorób płuc, oczu, nerek, jelit, czy mózgu. Skala skutków ubocznych wolnych rodników jest naprawdę wielka. Tym bardziej, że nie wytwarzają się one tylko i wyłącznie w procesie oddychania. My je również zjadamy np w grillowanych i wędzonych potrawach. Życie w stresie, zbyt mało wypoczynku, zanieczyszczone środowisko, czy chociażby zbyt długie przebywanie na słońcu, to wszystko wpływa na przyrost wolnych rodników w naszym organizmie. I naprawdę wszystko jest ok, jeśli mamy tą równowagę między wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami zachowaną, ale jeśli wolne rodniki zdominują organizm to pojawia się w oraganizmie stres oksydacyjny i cała lawina wyżej wymienionych skutków ubocznych i jeszcze więcej.


 


 


Stres oksydacyjny   


 


Nie ma co ukrywać, że stres oksydacyjny jest bardzo powszechny w naszym społeczeństwie. Niestety, jak już zauważyłaś niesie on za sobą wiele skutków ubocznych, które mają nieodwracalne konsekwencje w naszym organizmie. A to wszystko przez nadmiar wolnych rodników. Najbardziej na nasz materiał genetyczną wpływają wolne rodniki wywołane przez promieniowanie UV, palenie papierosów, złą dietę, przemęczenie fizyczne i psychiczne. Z pewnością widzisz już tą zależność, pomiędzy ilością wolnych rodników i czynnikami, które je namnażają, a starzeniem się nie tylko skóry, ale i całego organizmu. Przecież to nigdy nie było tajemnicą, że palenie papierosów przyśpiesza procesy starzenia się organizmu, tak samo jak nadmierne opalanie. Ale zwróćmy uwagę na jeden istotny fakt. Prawda jest taka, że możemy aplikować przeciwutleniacze, czyli antyoksydanty na skórę i również spożywać je w diecie.


  


 


W kolejnych wpisach, przedstawię Wam najlepsze kosmetyki antyoksydacyjne w różnych przedziałach cenowych – będziecie zaskoczone, że wcale nie trzeba wydać fortuny na to, żeby być dłużej młodą i zdrową!. A przede wszystkim będziesz już wiedziała, czego szukać w kosmetykach i o co wzbogacić dietę. Bo o ile bardzo często stresu, przemęczenia, czy zanieczyszczonego powietrza z naszego życia w realny sposób pozbyć się nie możemy, to zwróćmy uwagę na tak ważny proces jak antyoksydacja. Tak jak myślałam, gdybym tu opisała jeszcze polecane produkty i wskazówki w antoksydacji wpis byłby zdecydowanie za długi. Więc bardzo zachęcam Was do obserwowania bloga polubienia Basia Smoter Blog na Facebooku – tam w pierwszej kolejności poinformuję o nowym wpisie. A moje życie prywatne możecie podglądać na instagramie –  basiasmoter. Liczę na to, że już należysz do moich internetowych obserwatorek-przyjaciółek, a jeśli nie to ciągle tam na Ciebie czekam. Buziaki i do zobaczenia, Basia.


 


  



Jeśli czytasz ten tekst do końca, to z pewnością interesuje Cię temat pielęgnacji i zdrowej skóry. Jeśli nie widziałaś poniższych wpisów to warto je nadrobić:


 


> Poznaj najważniejszy krok w pielęgnacji twarzy.


> Pielęgnacja skóry suchej. Najlepsze kosmetyki do oczyszczania.


> 5 kosmetyków, które mają największy wpływ na urodę.


> Domowa maseczka z kurkumy na blizny i przebarwienia po trądziku.


> Przepis na mleko kokosowe z wiórek kokosowych. Szybki i prosty przepis.


  


wolne rodniki stres oksydacyjny








Podobne posty

Napisz komentarz