Zajady, jak wyleczyć zajady w kącikach ust. Co wybrać: maść na zajady czy domowe sposoby na zajady? Zajady leczenie.

Autor: Basia Smoter












Zajady w kącikach ust przed leczeniem izotretynoiną miałam może raz. A teraz popękana, sucha, podrażniona i czerwona skóra wokół ust to dla mnie norma. Moje zajady powstają na skutek zatrzymania gruczołów łojowych, suchych ust a co za tym idzie pęknięć kącików. Nauczyłam się z tym, żyć i znalazłam sprawdzone sposoby na zajady. W ogóle największym hitem podczas brania izotretynoiny jest fakt, że np podczas jedzenia śniadania, gdy się zapomnę i nie nawilżę wcześniej kącików te już tak spektakularnie pękają, że strumień krwi wpada mi zarówno do buzi jak i kapie po brodzie. Ale tak jak wspomniałam ja jestem szczególnym przypadkiem zajadów bo wyszły mi one na skutek brania leków. Ale, na tą przypadłość cierpią osoby z różnych przyczyn. Zobaczcie dlaczego pękają kąciki i powstają zajady. 
jak wyleczyć zajady

 
  
 


Zajady przyczyny. Przyczyny powstawania zajadów.


Jeśli Twoim głównym pytaniem jest dlaczego powstają zajady i pękają kąciki ust być może masz problemy zdrowotne, które wystarczy zwalczyć odpowiednią dietą. Anemia, niedobór żelaza, niedobór witamin w tym witamin z grupy B i witaminy C. Zajady powstają również na skutek brania leków, tak jak to jest w moim przypadku izotretynoiny lub antybiotyków. Podobno na zajady cierpią również osoby z cukrzycą lub alergią na nikiel, te ostatnie mogą sobie nie zdawać sprawy z tego, że podrażnienia w kącikach ust mogą powodować sztuce do których wytwarzania użyto właśnie niklu. Przyczyną zajadów są również infekcje grzybicze i bakteryjne, i nie ma tu się czego wstydzić ponieważ ciepłe i wilgotne usta są idealnym miejscem zamieszkania dla drożdżaków, które momentalnie atakują nasz organizm gdy jest osłabiony np podczas leczenia antybiotykami, w okresie jesiennym, czy podczas anemii. Zresztą tak samo drożdżaki podczas osłabienia organizmu mogą zaatakować inne części ciała np miejsca intymne – ale to już jest temat na oddzielny wpis. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej, czy zła pielęgnacja ust jest również przyczyną powstawania zajadów. Szczególnie teraz w okresie jesiennym delikatna skóra ust jest bardzo wrażliwa na pierwsze chłodne wiatry, a w okresie zimowym na mróz. Bardzo łatwo ją podrażnić w konsekwencji czego będzie sucha i popękana. Natomiast zajady u małych dzieci są bardzo często przyczyną wkładania brudnych rączek i zabawek do buzi.
  
 

Domowe sposoby na zajady

  

Sposoby na zajady zacznijmy od tych domowych. Więc, gdy się zastanawiasz jak wyleczyć zajady w kącikach ust w pierwszej kolejności wzbogać swoją dietę w produkty bogate w witaminę B i C. Pomoże to nie tylko pozbyć się zajadów, ale również wzmocnić organizm aby był mniej podatny na infekcje. Szpinak, groch, cytrusy, owoce leśne, kapusta kiszona – jemy wszystko co jest zdrowe aby wzmocnić układ immunologiczny.
 
Drożdże na zajady – Drożdże są bogate w witaminę B z racji tego niektórym na zajady okład z drożdży pomaga. Jak przygotować okład z drożdży na kąciki ust? Niewielką ilość drożdży łączymy z kilkoma kroplami wody w taki sposób aby powstała masa, którą następnie nakładamy na zajady. W taki sposób wszystkie witaminy i dobrodziejstwa będą miały możliwość leczyć zmienione chorobowo kąciki ust.
 

Miód na zajady – Miód nie tylko osładza nam życie, ale również przez swoje właściwości jest niezastąpiony w leczeniu domowym oraz w pielęgnacji. Miód posiada właściwości łagodzące, pielęgnacyjne, bakteriobójcze i przeciwzapalne spisze się więc idealnie podczas zajadów. Wystarczy smarować nim usta i chore kąciki. Jest to zdecydowanie mój faworyt jeśli chodzi właśnie o domową pielęgnację ust i popękanych kącików.

Aloes na zajady – Aloes bardzo szybko łagodzi podrażnienia, a ze względu na właściwości odkażające bardzo dobrze radzi sobie z zajadami. Wystarczy zrobić okład z liścia aloesu – z tej mokrej strony, lub nałożyć papkę aloesu na kąciki ust. Powinno błyskawicznie pomóc.
   

 

Maść na zajady.

  

Leczenie zajadów bardzo często zaczyna się od szukania maści które leczą zajady. Bardzo pomocne w leczeniu zajadów okazują się maści z witaminą B, A i E. Dostępne są również na rynku maści z antybiotykiem, które mają pomóc w leczeniu zajadów i dostępne są w aptekach od ręki. Jednak ja nie jestem zwolenniczką nadmiernego obciążania organizmu i skóry antybiotykami. Pamiętajmy również, że to co nakładamy na zajady bardzo często zjadamy, więc z eksperymentowaniem aptecznym bez wiedzy lekarza bym nie ryzykowała. Tym bardziej, że maści nie są środkiem spożywczym:) i nie wszystkie maści nadają się do jedzenia. Natomiast polecam dodatkowo suplementować się witaminą B. Witaminę B kupioną w aptece w formie tabletki można również rozgnieść i nałożyć z niewielką ilością kremu na zajady.
  




  





 


 

Podobne posty

Napisz komentarz