Dieta na trądzik. Co szkodzi a co pomoga zwalczyć trądzik? Co jeść a czego nie jeść? Jak pozbyć się trądziku. Wskazówki.

Autor: Basia Smoter
Dieta na trądzik. Dieta jest bardzo ważnym elementem w walce z trądzikiem. Prawidłowo dobrany jadłospis bez produktów pro zapalnych jest w stanie skutecznie uleczyć nas z trądziku, który coraz częściej ma podłoże żywieniowe. O tym, że jesteśmy tym co jemy to chyba wie każdy. Ale czego nie jeść, jeśli chce się mieć piękną skórę bez niedoskonałości? Co wyeliminować z diety, gdy mamy problemy z trądzikiem? Może problem ze skórą nie tkwi w niewłaściwej pielęgnacji i kolejny krem za 300zł nam nie pomoże jeśli nie zmienimy diety. Dlatego poświęćmy parę minut aby przyjrzeć się temu jak wpływa jedzenie na stan naszej skóry i które produkty powodują trądzik i zmiany skórne.
 
co jeść na trądzik

 
 

Dieta na trądzik. Dieta a trądzik, jadłospis.

  

Nie podam tutaj określonych dań. Jadłospis na trądzik to kwestia wyćwiczenia i własnej obserwacji. Po pewnym czasie sami zauważycie co Wam faktycznie pomaga, a co szkodzi. Opis ten powstał na podstawie mojej wiedzy szkolnej i szkoleniowej, rozmów z lekarzami oraz bazy własnego doświadczenia – a to myślę, że jest ważniejsze niż podręcznikowe porady. Jedno pewne i nie ma co się z tym spierać, sposób naszego odżywiania i nasza dieta odgrywa kluczową rolę jeśli chodzi o stan naszej skóry. Lecz nie tylko samej skóry, bo również włosów i paznokci. Ja bardzo żałuje, że w momencie kiedy byłam nastolatką nikt tak naprawdę mi nie przedstawił wytycznych co do diety na trądzik i jakby nie było dalej lekarzom jest łatwiej wypisać kolejny antybiotyk niż zając się żywieniem pacjenta. Odpowiednie odżywianie przy trądziku może być zdecydowanie kluczem do sukcesu.
 
 
 

Trądzik, czego nie wolno jeść.

 

 
Czego nie wolno jeść przy trądziku? Co zwiększa wielkość trądziku i wysyp krostek. W dzisiejszych czasach ta lista jest niestety bardzo długa, ale bez tego da się żyć. Ja po wyeliminowaniu już kilku podpunktów zauważyłam znaczną poprawę jeśli chodzi o stan skóry i zdrowia. I wprowadzam te rewolucje małymi kroczkami do żywienia moich chłopaków. Jestem przekonana, że wyjdzie to nam wszystkim to na dobre. Wolę wydać troszkę więcej pieniążków na dobre jedzenie niż na lekarstwa. Zacznijmy od najbardziej spektakularnej rzeczy, w walce z trądzikiem należy ograniczyć spożywanie mleka.
 

Ograniczyć lub zrezygnować ze spożycia mleka.

  

Podobno mleko to samo zdrowie i szczególnie dzieci mają pić dużo mleka. Naprawdę? Większość krów jest karmiona hormonami, aby w kółko przez cały rok produkowały mleko i to w dużych ilościach. Pijąc mleko, jedząc jogurt, ser czy lody fundujemy swojemu organizmowi dodatkową dawkę hormonów, które po pewnym czasie są w stanie kompletnie rozregulować naszą gospodarkę hormonalną. Gospodarkę, która jest tak niezwykle ważna do prawidłowego funkcjonowania nie tylko naszej skóry i włosów, ale do harmonii w naszym organizmie. Chodzi tutaj również o coraz większą bezpłodność i przedwczesne dojrzewanie u dzieci. Oczywiście jeśli mamy mleko od zaufanych krówek nie musimy popadać w paranoje. Jednak mleko powoduje również stany zapalne w naszym organizmie, co wpływa na wykwity na naszej twarzy. Dlatego my w domu jeśli już spożywamy mleko to roślinne, ale nie popadamy w histerie gdy raz za czas zjemy lody, ser, lub jogurty.
  
  

Nie jedz mięsa, wpływ mięsa trądzik.

 

Łatwo się mówi nie jedz mięsa. Przecież jesteśmy Polakami – jednym z najbardziej mięsożernych narodów. W większych hodowlach, czyli w tych których od mięsa kupujemy w sklepach, zwierzęta są karmione mieszankami hormonów wzrostu, steroidów i antybiotyków. Wpycha się w nie pokarm, który powoduje nie tyle odżywienie co szybszy przyrost masy. Jedząc takie mięso dostarczamy naszemu organizmowi, również substancji którymi karmione były te zwierzęta. Jak łatwo się domyślić, nie jest to zdrowe dla naszego organizmu. Powoduje wiele dolegliwości i stanów zapalnych. Najzdrowsze byłoby przejście na weganizm i zrezygnowanie z produktów zwierzęcych. Jednak to wszystko jest tak ukorzenione w naszej psychice, ponieważ od małego słyszeliśmy “trzeba jeść mięsko żeby być silnym”, że trudno nam z tego zrezygnować. Ale trzeba zrobić krok do przodu i podjąć świadomą decyzję. Jedzenie to które jedli nasi dziadkowie kilkadziesiąt lat temu, od tego które teraz jest nam serwowane bardzo się różni i niestety nie wychodzi nam to na dobre. Ja przyznam szczerze, że do przejścia na weganizm jest mi coraz bliżej.
  
 

Wpływ cukru na trądzik. Zredukuj ilość cukru.

  

Cukier osłabia nasz układ odpornościowy, który nie jest w stanie zwalczyć bakterii, a są one głównym czynnikiem trądziku oraz stanów zalanych. Mało tego, cukier zwiększa zakwaszenie organizmu, które powoduje zwiększoną ilość bakterii, które powodują m.in trądzik a organizm sobie z nim nie radzi ponieważ jest zakwaszony i kółko się zamyka. Zatwardzenie, które jest spowodowane również nadmierną ilością spożywania cukru, też beznadziejnie odbija się na stanie naszej skóry. Grzyby również lubią cukier, drożdżaki bardzo chętnie namnażają się w słodkich organizmach. Infekcje pochwy czy wspomniane w ostatnim wpisie zajady bardzo często wywołują właśnie drożdżaki, zwabione zakwaszonym organizmem.
  
  

Unikaj produktów pszennych i źródeł glutenu przy trądziku.

  
 
O glutenie, więcej się dowiedziałam przy okazji Ania Lewandowska stała się TOP. Pszenica jest bardzo kwasotwórcza i prozapalna. W ogromnym stopniu zakwasza nasz organizm, znajduje się w niej gluten, którego ograniczenie wpływa bardzo pozytywne na stan skóry nie tylko z trądzikiem, ale i skóry wrażliwej.
  
 
Wniosek : Im więcej bakterii, toksyn i innego dziadostwa w organizmie, tym mniej zdrowo będzie wyglądała skóra. 
 
 

Co jeść na trądzik? Co jeść aby pozbyć się trądziku.

  

 
Ryby są najlepszym źródłem kwasów omega 3, które nie tylko świetnie wpływają na nasz mózg i funkcjonowanie naszego organizmu ale też pomagają zwalczyć problemy zapalne. Łosoś, Makrela, Sardynki, Śledź i Halibut – dobrze byłoby wprowadzić te rybki do diety. 
 
 
Produkty bogate w cynk i selen. Pasta cynkowa jest bardzo popularna jeśli chodzi o leczenie trądziku, krostek zmian skórny. Cynk przyśpiesza gojenie skóry. Bogate w cynk są m.in : jajka, migdały, fasola czerwona, cebula, groszek czy marchew. Selen, który niweluje zaczerwienienia i przebarwienia skóry znajduje się w dużej mierze w rybach morskich, w grochu, gruszkach, rzodkiewkach, pomidorach, pietruszce i fasoli.
 
  
 

Co pić na trądzik?

   
 
Na trądzik najlepiej pić wodę. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe. Dzięki wodzie, organizm lepiej trawi i sprawnie usuwa toksyny, które nie zalegają już w naszym organizmie. Badania dowodzą – i z tym się absolutnie zgadzam bo sprawdziłam to na sobie, ludzie bardzo często mylą pragnienie z głodem. Bardzo często zamiast zjeść pustą przekąskę, by zaspokoić organizm wystarczy szklanka wody. Ciemne kręgi pod oczami oznaczają coś więcej niż fakt, że jest się niewyspanym i zmęczonym. Zmiany pod oczami są najczęściej spowodowane odwodnieniem i niewłaściwym odżywianiem. Oczywiście na trądzik jest bardzo dobrze też pić dodatkowo zioła, które wspomagają usuwanie toksyn z organizmu i wspomagają trawienie. Może to dla niektórych okaże się zaskakujące, ale jest jedna prawda – zdrowie a zatem wygląd naszej skóry zaczyna się od jelit.
  
    
Więcej informacji na temat walki z trądzikiem już niebawem. Aby być na bieżąco z informacjami o walce z trądzikiem i z newsami ze świata Beauty polubcie
Basia Smoter Blog na Facebooku, a moje życie prywatne możecie śledzić na Instagramie – basiasmoter. Mam też dla Was kilka niezwykle ciekawych linków. Do zobaczenia 🙂  
  







 


 

Podobne posty

Napisz komentarz