Choroby skóry. Skóra atopowa. Jak wygląda atopia? Atopowe zapalenie skóry u dzieci. Atopowe zapalenie skóry u dorosłych. Czego unikać? AZS leczenie.

Autor: Basia Smoter


Czerwone swędzące plamy i sucha skóra, to może być przewlekła choroba skóry. Atopowe zapalenie skóry to choroba na którą cierpi 20% ludzi. Jest to pewnego rodzaju choroba cywilizacyjna nasilająca się przez m.in stres. Jak wyleczyć atopowe zapalenie skóry? AZS jest nieuleczalne, można za to jego objawy odpowiednimi działaniami wprowadzić w remisje.


 

atopowe zapalenie skóry u dziecka


 


 






Jak wygląda atopowe zapalenie skóry?


Objawy atopowego zapalenia skóry są dosyć charakterystyczne. Liszajowate, suche, łuszczące się plamy na skórze. Często czerwone placki na skórze, które bardzo swędzą. Bardzo często ogniska atopowego zapalenia skóry w pierwszej kolejności pojawiają się w zgięciu łokcia bądź kolan. Atopowe zmiany skórne mogą obejmować powierzchnię całej skóry, jednak najczęściej występują właśnie w zgięciach łokciowych i kolanowych oraz na twarzy i szyi. Bardzo często podczas atopowego zapalanie skóry chory również choruje na astmę oskrzelową, sezonowy lub przewlekły katar sienny oraz alergiczne zapalenie spojówek.


 





Zaczerwienienie, suchość skóry i swędzenie sprawia, że chory podświadomie drapie zmiany skórne.
Jest to przyczyną skłonności do zaognionych, bolących ran i powtarzających się zakażeń bakteryjnych. Chorzy z powodu dokuczliwego świądu, zwłaszcza w nocy cierpią na bezsenność, zmęczenie, drażliwość oraz stanów depresyjnych




    




Skóra atopowa – przyczyny AZS


Przyczyna atopowego zapalenia skóry to w większości przypadków genetyka – skłonność genetyczna. Atopia jest swego rodzaju nieprawidłowym reagowaniem układu odpornościowego na alergeny. Dodatkowo ryzyko choroby skóry wzrasta u osób żyjących w krajach rozwiniętych – o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza. Dodatkowym faktem o AZS jest to, że kobiety częściej niż mężczyźni chorują na atopowe zapalenie skóry. Podobno im starsza matka w chwili narodzin dziecka tym większa szansa na to, że dziecko będzie chore na atopowe zapalenie skóry.




 


  


Atopowe zapalenie skóry u niemowląt


 


U małych dzieci i niemowląt atopowe zapalenie skóry najczęściej pojawia się na twarzy. Zazwyczaj są to suche i szorstkie plamy na skórze głowy, czole, wokół oczu i za uszami. Zmiany skórne występują również bardzo często na policzkach, zwłaszcza u niemowląt. U około połowy dzieci zmiany skórne zanikają do końca drugiego roku życia, a więc z zakończeniem okresu niemowlęcego. 




  




Atopowe zapalenie skóry u dzieci 



U starszych dzieci najbardziej widoczne są zmiany atopowe na rękach, stopach, wokół nadgarstków i kostek, na grzbietach dłoni i stóp oraz w zgięciach łokciowych i podkolanowych. Dzieci bardzo często wyrastają z atopii, ale skłonność do atopowych zmian skórnych pozostaje. 




  






Atopowe zapalenie skóry u dorosłych




 


Rozpoczyna się w okresie dojrzewania i niekiedy może trwać do końca życia. Naprzemiennie występują okresy zaostrzeń i samoistnych remisji. Skóra jest szorstka, sucha, lekko brązowa i pogrubiała. Mogą pojawić się nacieki zapalne, otarcia naskórka, powstające wskutek drapania i krwiste strupy. Zmiany skórne umiejscowione są na twarzy, na górnych częściach ramion i pleców, na kończynach oraz na grzbietowych powierzchniach rąk i stóp oraz grzbietach palców rąk i stóp. 




 



Czynniki wzmagające atopowe zapalenie skóry




 


Atopowe Zapalenie Skóry wzmagają przede wszystkim alergeny pokarmowe. Dlatego niezwykle ważne jest aby podczas AZS trzymać się określonej diety. Należy unikać m.in: niektórych pokarmów mlecznych, jajek, owoców cytrusowych, ziemniaków, skorupiaków czy alkoholu. Różnego typu alergenów powodujących uczulenia: roztoczy, pyłków, kurzu, sierści. Detergentów w środkach do prania i kosmetykach, dymu papierosowego, formaldehydów. Stres i przemęczenie również bardzo źle wpływają na kondycję wrażliwej skóry.





 

jak wygląda atopowe zapalenie skóry AZS





 








Czego unikać mając atopowe zapalenie skóry?






Na pewno należy unikać wszelkich wyżej wymienionych czynników wzmagających AZS. Wełnianych ubrań, miejsc zakurzonych i brudnych. Częstych wizyt na basenie, gorących kąpieli, klimatyzowanych pomieszczeń i opalania się w chwilach kiedy AZS przechodzi swoje kulminacyjne momenty. 


  






W kolejnych wpisach opowiem troszkę o leczeniu objawów atopowego zapalenia skóry i o tym jakie kosmetyki podczas atopowego zapalenia skóry warto używać. Gdy wpisy tylko się pojawią umieszczę link do nich w tym wpisie, a teraz odsyłam do innych interesujących wpisów. Buziaki !





 Wypadanie włosów po umyciu głowy. Czy to normalne?




 Czy usuwanie zęba boli? Kiedy i co można jeść po wyrwaniu zęba mądrości?


Bolący guzek na twarzy, grudki, krosty, podskórne pryszcze i gule – dlaczego ‘to’ mam?


Wszystko tylko nie dermatolog, czyli klej wikol na wągry. 










Podobne posty

Napisz komentarz