Wyrywanie ósemki. Ekstrakcja zęba mądrości. Czy usuwanie zęba boli? Kiedy i co można jeść po wyrwaniu zęba mądrości?

Autor: Basia Smoter


Dziś wyrwałam drugą górną ósemkę. Jest to półmetek, ponieważ będę musiała wyrwać jeszcze dwa dolne zęby mądrości. To jest chyba odpowiedni moment na to aby napisać troszkę o tym zabiegu. Pewnie gdybym napisała ten wpis po pierwszym wyrwaniu to moglibyście przeczytać, że wyrwanie zęba nie boli, ale przeżyłam drugie wyrwanie górnej ósemki i twarz we krwi – więc, poznałam troszkę ciemnej strony wyrywania zębów. Chodź mam nadzieję, że i teraz obejdzie się bez powikłań po ekstrakcji zęba.



Wyrywanie zębów





 


 


 


Dlaczego wyrwałam ósemki?


Moje ósemki rosły już popsute, a ja sama nie byłam wstanie ich dokładnie doczyścić. Mało tego – rosły krzywo i moje zęby mądrości po prostu zaczęły drażnić policzki od wewnątrz. A co do leczenia ósemek, powiem tak – w moim przypadku po prostu się nie opłacało. Musiałabym je leczyć kanałowo, nie zmieniłoby to faktu wrzynania się w policzek, a i tak pewnie trudno byłoby mi je dokładnie domyć. A co do dolnych ósemek to sytuacja wygląda podobnie. Tylko jest dodatkowe ryzyko, że zęby mądrości przepchają tak pozostałe zęby, że zdeformuje to układ moich zębów i po prostu będzie im ciasno zaczną się wykrzywiać. Dziś chirurg dentysta porównał mi zęby do domina. Ósemki są na tyle niewdzięcznymi zębami, że bardzo często pod swoim naciskiem przesuwają zęby bardziej do przodu. Najbardziej na tym cierpią zęby przednie, ponieważ są najbardziej delikatne.




Chirurgiczne usuwanie zębów.


 


Tak jak wspomniałam wyżej. Moje ósemki wyrywał chirurg dentysta. Na wyrywanie zębów przyszłam z wcześniej zrobionym prześwietleniem zębów. Oczywiście, wcześniej poinformowałam lekarza o anemii – jednak jak się okazało anemia nie ma związku z wyrywaniem zębów, więc wszystko obyło się bez powikłań.


 

Chirurgiczne usuwanie ósemki





 


Pantomogram zębów, prześwietlenie zębów.


 


Przed wyrwaniem zębów chirurg musi zobaczyć jak one rosną. Dlatego trzeba mu dostarczyć zdjęcie rentgenowskie zębów. Takie zdjęcie robi się za wcześniejszym skierowaniem. Ja za rentgen zębów zapłaciłam 80zł. I w tej cenie mamy prześwietlenie całej szczęki. Nie musimy każdego zęba prześwietlać osobno – tak, ja na początku tak myślałam i wydawało mi się, że zbankrutuję na samych prześwietleniach. 







Jak wygląda usuwanie zębów mądrości?


 


Usuwanie górnych ósemek trwa około 20-40 minut. Wszystko zależy od tego jak łatwo ząb wychodzi, no i oczywiście kwestia działania znieczulenia. Chirurg pierwsze ogląda pantomogram zębów – czyli zdjęcie prześwietlenia zębów. Pacjent kładzie się na wygodnym fotelu i dostaje znieczulenie. Podczas znieczulenia miałam wrażenie, że wszystko mi opuchło. Całe podniebienie i język. Wydawało mi się , że zaraz nie będę mogła oddychać – podobno to normalne. Podejrzewam, że może to być silniejsze znieczulenie niż przy normalnej wizycie. Nie jestem również dentystą, więc cały ten opis wyrywania zęba odbywa się z punktu widzenia spanikowanego pacjenta. Później dentysta chyba próbuje okiwać zęba – w tym momencie wychodzi na jaw czy znieczulenie działa czy nie. Ja musiałam dziś dostać dodatkową dawkę, ponieważ to nie było całkowicie bezbolesne. O ile przy wyrywaniu pierwszej ósemki wyszła ona bez większego problemu i fontanny krwi, tak w tym przypadku było “nieco” inaczej. Do tej pory czuje krew w ustach a jest już 6 godzin po wyrwaniu. Podczas wyrywania krew znacznie bardziej się lała. Chyba miałam połowę twarzy brudnej z krwi a ząb nie chciał wyjść. Aż w końcu się udało. Chirurg zerknął jeszcze czy wszystko ładnie jest wyciągnięte i byłam wolna. Dobra, nie tak całkiem wolna, bo jako osoba, która mdleje na samą myśl o krwi i igłach posiedziałam sobie troszkę na fotelu i musiałam zapłacić.




Ile kosztuję wyrywanie zęba?


 


Cena usuwania ósemki górnej to 200zł – tyle ja zapłaciłam. Wiem, że wyrwanie dolnych ósemek będzie mnie więcej kosztować – nacinanie, szwy itd to 350zł za zęba. Czyli w sumie wyrwanie wszystkich ósemek kosztuje 1100zł. Sporo…




Czy wyrywanie zęba boli?


 


Samo wyrywanie zęba nie jest odczuwalne – o ile znieczulenie działa 🙂 Bardziej boli nacisk jaki chirurg musi wykonać aby wyrwać zęba. Opiera on się wtedy całkowicie na twoich ustach a przy tym naciąga narzędziami kąciki ust – w których niestety znieczulenie nie działa a ból jest spory. Podobno często również kąciki ust pękają przy wyrywaniu zęba.





Kiedy po usuwaniu zębów można jeść?


 


Ja po wyrwaniu zębów piłam dopiero po 6 godzinach. Bardzo ważne, żeby to nie były napoje gorące ani z bąbelkami. Picie przez słomkę też odpada, ponieważ ciśnienie w ustach może wpłynąć na krwawienie. Przez pierwsze dwa dni u mnie nie wchodziło nic innego w grę oprócz zimnych jogurtów, a później przez tydzień makarony, sosy, budynie, zupy. Obowiązkowe jedzenie, drugą stroną niż dziura po wyrwanym zębie. 





Mycie zębów po wyrwaniu zęba.


Po usunięciu zęba nie wolno kilka dni płukać ust, aby nie wypłukać tego czopa, który się pojawia i zarasta dziurę po zębie. Myć zęby można – ale oczywiście trzeba pomijać ranę po wyrwaniu zęba. 




Zalecenia po wyrwaniu zęba.


 


Po usunięciu zęba, nie wolno przegrzewać tego miejsca. Należy unikać mycia twarzy w gorącej wodzie oraz spania na stronie na której mamy ranę. Należy też nie spożywać alkoholu, a palenie papierosów źle wpływa na proces gojenia się rany po ekstrakcji zęba. 


 


Jestem ciekawa Waszych doświadczeń z wyrywaniem zębów. Jeśli takie macie, koniecznie zostawcie komentarz.





Soniczna szczoteczka do zębów Foreo ISSA – dlaczego ją wybrałam? 


Efekty przed i po wybielaniu zębów paskami Oral-B 3D White Whitestrips. 



po wyrwaniu zęba





 


 


Podobne posty

Napisz komentarz