Przyczyny trądziku u osób dorosłych. Co wpływa na trądzik u osób dorosłych? Geny, stres, hormony, dieta, leki, kosmetyki?

Autor: Basia Smoter


Trądzik wydawać by się mogło, że dotyczy tylko nastolatek. Ale niestety nie – coraz więcej osób dorosłych boryka się ze zmianami skórnymi. Dlaczego tak jest? Żyjemy różnie, każdy z nas jest inny i na każdego negatywnie może wpływać co innego. Dziś przyjrzymy się przyczyną powstawania trądziku u osób dorosłych, a jest ich sporo.  


  


 




Trądzik dziedziczny


 


To czy będziesz miała trądzik, w dużej mierze zależy od genów. Skłonność do trądziku jest tak samo dziedziczna jak np. skłonność do łysienia. Jednak w przypadku trądziku w grę wchodzą również inne przyczyny i niewątpliwie kluczowy jest tu styl życia.





Wpływ hormonów na trądzik


 


Nadprodukcja androgenów i zaburzenia w gospodarce hormonalnej mogą być przyczyną powstawania niedoskonałości u kobiet i mężczyzn. Duża ilość testosteronu silnie napędza gruczoły łojowe, które w efekcie produkują nadmierną ilość sebum. U mężczyzn nad hormonami jest łatwiej zapanować. U nas kobiet okiełznać wahającą się co miesiąc gospodarkę hormonalną nie jest łatwo. A to, czy chcemy brać tabletki hormonalne to kwestia indywidualna.


Hormony a dieta


W dzisiejszych czasach bardzo łatwo zakłócić gospodarkę hormonalną. Hormony i antybiotyki dodawane są chyba do każdego mięsa –  m.in. po to aby zwierzaki szybciej rosły. Jak potocznie wiadomo jesteś tym co jesz, a Twoje leczenie hormonalne może zakłócić zjedzenie kurczaka.


 



Trądzik a dieta


 


Bardzo duże jest powiązanie między sposobem odżywiania a trądzikiem i myślę, że to będzie temat jednego z kolejnych wpisów – ponieważ wart jest bardziej szczegółowego omówienia.  Ale tak pokrótce – Jest naukowo udowodnione, że m.in produkty mleczne, cukier, sól i pokarmy z wysokim indeksem glikemicznym wzmacniają trądzik.  Dla przykładu, niepozorne krowie mleko – które od dawnych czasów postrzegane jest jako samo zdrowie, często zawiera hormony steroidowe i inne składniki, które przyczyniają się do powstania hormonalnej burzy nadmiernie stymulującej wytwarzanie łoju w skórze.  


  


Dlaczego mam trądzik? Co to jest łój, sebum? 





Wpływ leków i środków leczniczych na trądzik


 


To nie jest tak, że jem środek przeciwbólowy, a ten genialnie mnie rozumie i wie, że ma lecieć akurat do prawej ręki a nie na policzek, nogę czy plecy. To co spożywamy wpływa na nas jako na całość. Niektóre leki zaostrzają trądzik lub go wywołują. Wymieniać leki? Chyba nic co chemicznie stworzone nie wpływa cudownie na nasz organizm, w tym na naszą skórę. Niektóre leki na przeziębienia i grypę, kortykosteroidy, leki poprawiające nastrój, antydepresanty, narkotyki to wszystko przyczynia się do powstawania zmian na skórze.


 





Wpływ kosmetyków i produktów upiększających na trądzik.


 


Wydawać by się mogło, że skoro smaruję się podkładem za 80zł to jest on cudowny dla naszej skóry. Nie zawsze tak jest. Wiele produktów kosmetycznych – szamponów, odżywek, mydeł i kosmetyków do makijażu działa komedogennie – oznacza to, że mogą powodować trądzik. O wpływie substancji komedegennych na skórę już pisałam. Zerknijcie. 


 


Co to są substancję komedogenne? Jak wpływają na skórę?




Trądzik kosmetyczny


 


Na trądzik kosmetyczny bardzo duży wpływ ma stosowanie – jak można się domyśleć kosmetyków. Dużą role odgrywają tutaj m.in produkty do włosów, które przedostają się na skórę twarzy i zapychają kanaliki. Noszenie grzywki zaostrza trądzik – wtedy wszystko co nakładamy na włosy podczas mycia i stylizacji ma bezpośredni kontakt z naszą skóra. Jeśli używa się produktów w aerozolu – chemiczna chmura pyłu z lakieru, nabłyszczacza bądź np. suchego szamponu nie opada Ci tylko na włosy ale i na całą twarz. 


 



Negatywny wpływ stresu na stan skóry.


 


Podpunkt ten jest na końcu, ponieważ od samego patrzenia wywołuje u mnie stres 😉 Jak w dzisiejszych czasach można się nie denerwować? Stres sprawia,  że skóra staje się bardziej wrażliwa i jest głównym czynnikiem powodującym nawroty trądziku. Taka jest prawda – stres pogarsza każdą dolegliwość i stany zapalne. Nagły stres może zmienić zmianę niezapalną w bolesnego guza i to w mniej niż 24 godziny. Wypadało by wyluzować prawda? 


 


Bolący guzek na twarzy, grudki, krosty, a może ropne podskórne pryszcze – dlaczego ‘to’ mam?


Oczyszczające maseczki na trądzik, wągry dla cery tłustej i zanieczyszczonej 









 

Podobne posty

Napisz komentarz