Dlaczego mam trądzik? Proces powstawania pryszcza. Sebum. Pielęgnacja cery trądzikowej i zanieczyszczonej

Autor: Basia Smoter

Niektóre osoby maja problem z trądzikiem non stop od czasu dojrzewania. Inni zmagają się z nim co kilka lat. Zmiany skórne mogą pojawić się pierwszy raz podczas ciąży, w okresie menopauzalnym lub w czasie ekstremalnego stresu. Może się nam również wydawać, że nasz trądzik wziął się znikąd. No właśnie dlaczego mam trądzik? Jak powstaje pryszcz? 
   

 

Tak jak zapowiedziałam we wcześniejszym wpisie zaczynamy tydzień z walką o piękną skórę: bez pryszczy, trądziku i zanieczyszczeń. Zaczniemy ją od omówienia sobie tego jak powstaje pryszcz 🙂 Powód? Wroga trzeba znać lepiej niż przyjaciela 😉 A jeśli macie cerę tłustą to jesteście dodatkowo “genetycznie obciążone” ryzykiem powstania trądziku.
 
Skóra tłusta i mieszana – zła pielęgnacja – czym nie myć twarzy. Jak sprawdzić czy mam skórę tłustą?
   

Gdzie powstają pryszcze?

 
Trądzik to nic innego jak zaburzenie funkcjonowania gruczołu łojowego połączonego z mieszkiem włosowym. Każdemu włosowi na ciele odpowiada por skóry, ale nie każdy por wytwarza włos. Pory występują praktycznie na całym naszym ciele (wyjątkiem są między innymi części miejsc intymnych czy wewnętrzne części dłoni). Najwięcej, najgęściej rozmieszczonych aparatów włosowo-łojowych jest na twarzy, szyi, klatce piersiowej i ramionach. Widzisz tą zależność? To w tych miejscach pojawia się trądzik!
 
Kiedy kanaliki – pory skóry – zostają zatkane przez tłuszcz i martwe komórki skóry, rozwijają się wewnątrz nich pryszcze. Powstają one również wtedy gdy gruczoły łojowe wytwarzają zbyt dużo sebum


Co to jest sebum? Sebum to nie jest zło.

 
Sebum czyli łój – naturalnie utrzymuje poziom nawilżenia skóry i włosów. Przez natłuszczanie skóry chroni ją przed uszkodzeniami. Jest bardzo ważnym składnikiem płaszcza hydrolipidowego. Generalnie – dopóki nasza skóra produkuje sebum to się nie starzeje.  
  

Kiedy pojawia się pryszcz? Jak powstaje pryszcz?

 
Kiedy sebum chce opuścić kanał mieszku włosowego, a jego ujście jest zablokowane mieszanką martwych komórek i tłuszczu, pojawia się tak zwany czop. Blokuje on wydalanie sebum poza skórę. Nie zmienia to faktu, że sebum produkowane jest dalej i gromadzi się go coraz więcej – to właśnie wtedy powstają mikrozaskórniki – które są początkiem każdej zmiany trądzikowej
  
A rodzaje zmian trądzikowych i ich przyczyny omówimy sobie w kolejnych wpisach. Jednak już teraz możecie zauważyć, że podstawą jest tutaj usuwanie ze skóry martwych komórek i zanieczyszczeń, oraz uregulowanie gospodarki łojowej – to ostatnie czasami może być bardzo trudne. 
 
Maseczki oczyszczające dla cery tłustej i zanieczyszczonej. 
Darsonval – bakteriobójczy gadżet do leczenia trądziku
Wszystko tylko nie dermatolog 


Podobne posty

Napisz komentarz